Ból głowy od szyi dokucza zwłaszcza użytkownikom smartfonów. Jak się go pozbyć?

Ból głowy wiąże się nie tylko z dyskomfortem fizycznym. Nieprzyjemne odczucia powoduje też niepokój, który wywołuje - w końcu głowa, to centrum sterowania naszym organizmem.

4 minuty czytania

Ból głowy od szyi dokucza zwłaszcza użytkownikom smartfonów. Jak się go pozbyć?

Ból głowy wiąże się nie tylko z dyskomfortem fizycznym. Nieprzyjemne odczucia powoduje też niepokój, który wywołuje - w końcu głowa, to centrum sterowania naszym organizmem i wszelkie, potencjalnie chorobowe zmiany w jej obrębie, nie wróżą nic dobrego. Dziś większość z nas pierwsze kroki w celu uzyskania diagnozy stawia w internecie, gdzie bez trudu wyczytasz, że dolegliwości są z pewnością objawem nowotworu lub innej, strasznej choroby. Ból głowy może mieć „na szczęście” wiele różnych źródeł, a jedno z nich jest charakterystyczne zwłaszcza dla naszego pokolenia. Dziś wyjaśnimy, skąd bierze się ból głowy od kręgosłupa, a dokładnie od napięć w jego odcinku szyjnym.

Ból głowy od szyi?

Osiem godzin pracy za biurkiem, długie trasy pokonywane samochodem, uzależnienie od mediów społecznościowych, brak ruchu - to wszystko zmusza nasz kręgosłup do przyjmowania nienaturalnej pozycji. W ciężkiej, dosłownie, sytuacji, znajduje się zwłaszcza jego szyjny odcinek, który dźwiga czaszkę, a także pozostaje w nieustannym ruchu nawet podczas pracy statecznej. Wszystkie te czynniki wpływają na zwiększenie się napięcia w obrębie odcinka szyjnego i obręczy barkowej. Przy zbyt dużym napięciu mięśniowym, może dojść do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne w tym obszarze, co z kolei wywoła ból.

Słowo od eksperta:

Ból głowy pochodzenia szyjnego może być związany na przykład z toczącym się stanem zapalnym w obrębie odcinka górnego kręgosłupa szyjnego oraz mięśni tej okolicy. Ma to związek z występowaniem w tym obszarze niezwykle ważnej części obwodowego układu nerwowego - splotu szyjnego. Splot szyjny, powstający z gałęzi brzusznych czterech górnych nerwów szyjnych C1 – C4 , leżący bocznie ku przodowi od wyrostków poprzecznych górnych kręgów szyjnych. Gałęzie nerwów odchodzących od splotu szyjnego zaopatrują wiele mięśni w tym obszarze, ponadto nerwy splotu unerwiają skórę szyi i przylegających okolic barku, klatki piersiowej oraz skórę okolicy kąta żuchwy, skroni, części potylicznej czaszki, aż do szczytu głowy. Niekiedy obserwuje się także udział nerwów splotu szyjnego w unerwieniu opony twardej mózgowia. - tłumaczy Sebastian Radej, M.Sc,Ph.D. z Zakładu Anatomii Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szyjnopochodny ból głowy, czyli migrena szyi

Szyjnopochodny ból głowy, czyli taki, który jest efektem przeciążenia kręgosłupa w odcinku szyjnym, doskonale naśladuje migrenę - do tego stopnia, że bywa nazywany migreną szyjną. Objawia się najczęściej bólem głowy z tyłu, ale może „rozlewać się” również na skronie, czoło, okolice oka i kark. Może to być również ból szyi z prawej albo lewej strony. Charakterystyczny ból głowy od szyi występuje okresowo, a nasila się podczas przyjmowania konkretnych pozycji, dając nam jasną wskazówkę co do swojego pochodzenia - silny ból odczujemy na przykład podczas długotrwałej pracy przy komputerze czy oglądaniu YouTube na smartfonie.

Do innych objawów migreny szyjnej zaliczymy:

 • zawroty głowy
 • szumy uszne
 • ból w okolicach zatok
 • ból w okolicy żuchwy

Ból głowy od szyi: bolączka XXI wieku

Przewlekły czy ostry ból głowy, zawsze powinien skłonić nas w pierwszej kolejności do wizyty u specjalisty. Choć jego szyjne pochodzenie, według statystyk, jest bardzo prawdopodobne, to zanim zabierzemy się za ćwiczenia czy inne domowe sposoby, należy upewnić się, czy przyczyna nie leży „głębiej”. Specjalista zaleci wykonanie odpowiednich badań, takich jak prześwietlenie kręgosłupa, a może nawet rezonans magnetyczny tego obszaru i na tej podstawie zaproponuje dalsze kroki.

Jeśli już usłyszeliśmy magiczne „mniej siedzenia przy komputerze, więcej ruchu”, czas na działanie. W pierwszej kolejności należy oczywiście ograniczyć czynniki indukujące ból - odpowiednio dopasowane biurko, ergonomiczne krzesło, ekran monitora na wysokości wzroku, a także regularne przerwy dla rozprostowania nóg i pleców to podstawa. Jak mówi przysłowie, „czas szybko płynie w zabawie” i nawet nie orientujemy się, jak długo wymuszaliśmy na kręgosłupie nieprawidłową pozycję! Osoby zawodowo korzystające ze smartfonów, mogą pomóc sobie specjalnymi gadżetami do kontroli postawy, które notabene działają poprzez aplikację na smartfona (nie ma więc szans, że przeoczysz powiadomienie…).

Ból głowy od szyi: ćwiczenia na co dzień

Ćwiczenia, które przyniosą ulgę w bólu głowy od szyi skupiają się głównie na rozciąganiu mięśni szyi i karku. Wystarczy kilka minut ćwiczeń dziennie, aby poczuć ogromną różnicę!

Ćwiczenie nr 1

 • usiądź prosto
 • rozstaw stopy na szerokość bioder
 • prawą rękę połóż na udzie i opuść prawy bark, lewą rękę przełóż nad głową i oprzyj nad prawym uchem
 • przechyl głowę w lewą stronę (ucho kieruje się do lewego barku)
 • wytrzymaj 20 sekund
 • powtórz sekwencję na drugą stronę ciała
 • powtórz ćwiczenie kilka razy

Ćwiczenie nr 2

 • ręce spleć z tyłu głowy
 • naciskaj głową na dłonie - niech ręce i barki stawiają jej opór
 • wytrzymaj 15 sekund
 • powtórz ćwiczenie kilka razy

Bardzo pomocne w przypadku nadmiernych napięć w odcinku szyjnym kręgosłupa są terapie manualne, takie jak profesjonalny masaż, czy modny ostatnio kinesiotaping.

Przejście na początek strony